FRANTIŠEK FEKETE

Nesnesitelná lehkost vcházení

The unbearable lightness of entering, 2014

Nesnesitelná lehkost vcházení, video-performance, 01' 26'', 2014

 

The unbearable lightness of entering, 01' 26'', 2014

Video-performance Nesnesitelná lehkost vcházení kombinuje lezeckou akci se záběrem otevírajícího se vchodu do nákupního centra. Performance navazuje na dřívější práce, jejímiž náměty byly absurdní fyzické činnosti, jako lezení na skálu se záměrně přidaným handicapem (Jednoruký lezec (2014)). V sérií těchto akcí, včetně Nesnesitelné lehkosti vcházení, jde v prvním plánu o fyzický pohyb, akčně prožitý zážitek. Důležitou roli hraje vykonstruovaná překážka, která různým způsobem ztěžuje fyzický výkon. Tento absurdní prvek odkazuje na činnosti i náplně našeho života, které se z určitého hlediska zdají být nesmyslnými.

Nesnesitelná lehkost vcházení doplňuje performance o další záběr a tvoří s ním jednoduchou hru. První scénu tvoří performance, ve které lezu do schodů neobvyklým, a znatelně náročnějším způsobem tak, že se vůbec nedotýkám schodů, ale vodorovně používám k výstup zábradlí jako žebřík. Obyčejná činnost stoupání do schodů se dobrovolně obrátila v namáhavý výlez. Druhý záběr ukazuje otevírající se dvěře do velkého obchodního centra. Celek je komponován způsobem, že jakmile vykonám mnou stanovený úkol a zmiznu z dosahu kamerového záběru, vchod se otevírá. První scéna je příčina, druhá výsledek. V spojení těchto dvou zdánlivě nesouvisejících prvků vzniká tématická platforma, která je postavena na kontrastu životních těžkostí a lehkostí.

Vstup do obchodního centra je ta nejjednodušší věc na světě. Vchod se automaticky otevírá, nedojde k žádnému fyzickému kontaktu. Je to nesnesitelně lehké. Chtěl jsem tento akt spojit s náročnou činností a subjektivně vytvořit pocit zaslouženosti, dobře odvedené práce.